Príslušenstvo k plotom Pletiva.sk

Príslušenstvo k oploteniu 1. časť

Na vyhotovenie každého plota potrebujete vhodné príslušenstvo. V ďalších článkoch Vám priblížime jednotlivé druhy komponentov príslušenstva k jednotlivému oploteniu.

Ako sa zorientovať v toľkom príslušenstve?

Základom je vedieť, aký typ plota chcete. Každý typ oplotenia má svoje príslušenstvo, s ktorým ľahko namontujete svoj plot.

Príslušenstvo k oploteniu z klasického štvorhranného pletiva

Každý stĺpik má byť vybavený PVC mäkkou čiapočkou. Prečo mäkkou? Čiapočky z tvrdého PVC sa rýchlo popraskajú vplyvom slnka a poveternostných podmienok. Pri kúpe našich stĺpikov máte čiapočku automaticky zdarma

K montáži oplotenia z klasického pletiva budete potrebovať úchyt napínacieho drôtu. Úchyt je vyrobený z kvalitného PVC, súčasťou ktorého je samorezná skrutka. Vďaka tomuto úchytu nemusíte vŕtať diery do stĺpika, čím mu predĺžite jeho životnosť. Každá diera / zásah do stĺpika ho oslabuje a znižuje jeho životnosť, pretože v reze sa začne vytvárať korózia, do stĺpika môže zatekať voda atď. U nás máte ku každému stĺpiku automaticky 3 ks úchytu napínacieho drôtu zdarma

Ku klasickému oploteniu patrí aj vzpera s priemerom 38 mm. Vzpera slúži na podopretie okrajového a rohového stĺpika, pri vznikajúcom pnutí z napínacieho drôtu bráni ohýbaniu stĺpikov. Samozrejmou súčasťou vzpery u nás je čiapočka zrezaná do šikma, aby okopírovala stĺpik. K dokonalému uchyteniu vzpery o stĺpik Vám pomôže háčik, ktorý je u nás zdarma ku každej vzpere. Háčik má podložku, maticu a PVC čiapočku, ktorá chráni kovovú časť háčika a bráni zatekaniu a hrdzaveniu háčika, ale aj samotnej vzpery. 

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou montáže klasického oplotenia sú napináky. Napináky sú štandardne vo farbách zinok, RAL 6005 zelená, RAL 7016 antracit, avšak pri inej farbe pletiva je možné dodať v rovnakej farbe aj napináky. Napinák slúži na napnutie napínacieho drôtu. Je to jednoduchý mechanizmus napínania. Napinák možno uchytiť o stĺpik dvoma spôsobmi: 

  1. a) pomocou objímky, skrutky a matice alebo 
  2. b) uviazať špeciálnym spôsobom pomocou napínacieho drôtu 

Odporúčame spôsob uchytenia a), ktorý je jednoduchší, rýchlejší a pevnejší. Objímky sú rovnako vo farbe napinákov. Sú vyhotovované na stĺpik s priemerom 48 mm a ohýbajú sa priamo na stĺpiku, aby nedošlo k deformáciám. Uchytáva sa pomocou skrutky a matice prípadne podložky. 

Viazací drôt slúži na uchytenie pletiva na začiatku a na konci pletiva po celej dĺžke stĺpika. Pomocou viazacieho drôtu sa uchytáva pletivo o napínací drôt v troch radoch (pri výške 1000 – 1200 mm len v dvoch a pri výške 1500 – 2000 mm v troch radoch) a stĺpiky. 

Alternatívou viazacieho drôtu pri uchytení pletiva o napínací drôt môžu byť spony, ktorými pomocou klieští viete veľmi rýchlo prichytiť pletivo. Spony oceníte najmä pri väčšom množstve plotu. 

Napínací drôt je v ponuke v štandardných farebných vyhotoveniach zinok, RAL 6005 zelená, RAL 7016 antracit, avšak pri inej farbe pletiva je možné dodať v rovnakej farbe aj napínací drôt. Pri výške plotu 1000 – 1200 mm sa viaže len v dvoch radoch, pri výške plotu 1500 – 2000 mm v troch radoch

Sú to “drobnosti”, bez ktorých sa nezaobídete pri stavbe oplotenia. Príslušenstvo tvorí minimálne ⅓ z celkovej ceny plotu, preto je na zvážení zvoliť si kvalitný materiál a tiež ak sú niektoré komponenty automaticky k inému produktu zdarma ušetríte 2 x

S výberom správneho príslušenstva k plotom Vám radi poradíme na našich prevádzkach.