gabionový plot, ploty gabiony, gabionovy plot, gabionove ploty, ploty z gabionov, gabionove panely cena, gabiony, gabionový plot cena, gabionovy plot cena, gabiony ploty, gabionové ploty cena, gabionove ploty cena, gabionove ploty cennik, gabionové ploty cenník, gabiony eshop, gabiony cena, gabionové koše, gabiony cenník, gabionove siete, gabiony predaj, gabionové koše cena, gabiony v zahrade, gabionove kvetinace, gabion cena, sypane ploty, sypany plot, pletiva sk, pletiva, pletivá, priamo od výrobcu, kamene do záhrady, biele kamene, kamene, okrasne kamene, okrasny kamen, pletiva.sk

Gabióny – ploty, koše, kvetináče, stĺpy

Spôsobov ako mať funkčný, praktický a zároveň moderný a estetický plot je viacero. Jednou z možností je aj gabiónový plot.

Čo je vlastne gabion?

Názov gabione pochádza z taliančiny a znamená klietka, ktorá sa dá vyplniť rôznym materiálom – skalami, kameňom, drevom, tehlami. Kamene, skaly sú v stavebníctve používané tisícky rokov pre ich variabilnosť, stabilitu, pevnosť, rôznorodosť využitia.

Skaly a kamene sú najtypickejšou náplňou pre svoju trvanlivosť, dlhú životnosť a stabilitu.

Konštrukcia je zváraná z pevného pozinkovaného drôtu, ktorý sa pri naplnení materiálom neohne. 

Využiteľnosť gabiónov 

Gabiony rozdeľujeme na niekoľko kategórii : 

  • gabionové sypané ploty

  • gabionové koše

  • gabionové kvetináče (prípadne, ak máte záujem o klasické kvetináče rôznych veľkostí, farieb a typov, pozrite na Biano)

  • gabionové stĺpy   

Čo je súčasťou konštrukcie gabionu

Jedna konštrukcia gabionovej klietky sa skladá z 6 ks dielcov štandardne s okami 100 mm x 100 mm alebo 50 mm x 100 mm, špirály na viazanie jednotlivých dielov k sebe, potrebný počet háčikov, ktoré zabraňujú rozťahovaniu a deformácii konštrukcie po nasypaní kameňa. 

Využitie gabionového koša

Gabionový kôš je v základnej šírke 500 mm. Táto šírka musí byť dodržaná nakoľko sa jedná o samonosnú klietku a pri menšej šírke by nebola zaručená stabilita. 

Gabionové koše sú najčastejšie využívané ako podpora svahu napr. pri stavbe diaľnic, tunelov, ako zábrana zosuvu pôdy, ako oporný, prírodne pôsobiaci múr v svahovitých záhradách, na parkoviskách ako zábrana, samostatne stojaci architektonický diel na ozdobu záhrad, dvorov, domov, parkovísk, reštaurácií alebo firemných areálov.  

Gabionový kôš je možné ukladať na seba (stohovať) do desiatok metrov. Je možné vytvárať aj schody. 

Gabiónové kvetináče sa skladajú z dvoch klietok bez vrchného a spodného dielca. Jedna klietka (vnútorná) je menšia v priemere o 15 cm oproti vonkajšej klietke. Klietky sú medzi sebou vymedzené háčikmi, ktoré zabraňujú deformácii konštrukcie. 

Do stredovej časti možno vložiť kvetináč alebo vystlaním nopovou fóliou a násypom hliny získate aktuálne veľmi populárne vyvýšené záhony. Priestor medzi konštrukciami sa vyplní kameňom.

Gabionový stĺp možno použiť ako dekoračný prvok do plota napríklad na ozvláštnenie k bráne. V princípe je to rovnaká konštrukcia ako pri gabionových košoch s rozdielom vo výške, a tu je navyše nevyhnutné zvnútra vystužiť gabionový stĺp aj zabetónovaním železným stĺpikom. Gabionový stĺp sa teší obľube ako ozdobné riešenie na záhradnú, vodnú točku.  

Výplň gabionov

Najčastejšou výplňou gabionov sú lomové kamene. Je len na Vás, aký typ kameňa si zvolíte, ktorý sa najlepšie hodí k celkovému dizajnu Vášho domu.

Odporúčaná frakcia kameňa je podľa veľkosti oka. Pri väčšej frakcii sa musia kamene ukladať ručne.

Pri menšej frakcii by bolo nutné použiť šesťhranné pletivo, aby kamene nevypadávali z konštrukcie. Lomové kamene sú dostupné v rôznych farbách podľa typu kameňa. Nakoľko ide o prírodný, ťažený materiál nie je možné, aby sa dosiahla vždy rovnaká farebnosť. 

Pri vyplnení drobným štrkom je možné sadiť skalničky priamo medzi kamene. Keďže sú nenáročné na pestovanie je to pre ne ideálne prostredie a dodajú Vášmu plotu originálnosť.  

Vlastnosti gabionu

Okrem estetického hľadiska plnia gabiony aj funkciu bezpečnostnú, čiastočne bráni prenikaniu hluku a prašnosti z ulice. Keďže je vyplnený kameňom v horúcich letných dňoch vytvára pasívne chladenie, umožňujú prúdenie vzduchu a poskytujú ventiláciu.

Ak sa rozhodnete pre gabiony získate moderný no zároveň z časti prírodný, vďaka výplni originálny a štýlový plot, ktorý nebude len účelný ale aj oku lahodiaci architektonický prvok Vášho domu.

Fantázii sa medze nekladú a preto je každý plot / kvetináč, kôš originálom.

Do konštrukcie je možné osadiť poštovú schránku, elektromer, plynomer, čím dosiahnete eleganciu celého plota.