Montážny návod Vám pomôže, ak sa rozhodnete pre realizáciu gabionu sami.
Pod samotný plot odporúčame betónový základ alebo zhutnené štrkové lôžko s geotextíliou kvôli prerastaniu trávy a hmotnosti kameniva. Gabion je samonosný a teda nie je potrebné betónovanie stĺpov s výnimkou gabionových stĺpov, nad 1,5 m je nutné vystužiť železným stĺpom, ktorý zabetónujeme.
Gabionové koše
Gabionové siete priložíme k sebe tak, aby sa dotýkali kraje sietí do “L”. Gabionovou špirálou, otáčavým pohybom v smere hodinových ručičiek, spojíme siete a vznikne nám roh. Konce špirály necháme dlhšie o 3 – 4 cm a zahneme ich, aby špirála zostala na svojom mieste. Takto spojíme všetky strany gabiónu aj spodný diel obr. č. 1.
Následne je potrebné upevniť dištančné háčiky obr. č. 2, asi v strede gabionu spojíme prednú stranu s bočnou a zadnú s bočnou po oboch stranách a zadnú stranu s prednou.
Ak máme istotu, že gabion je pevne spojený, môžeme začať plniť kameňom. Pri plnení dávame pozor, aby sa nám gabion nedeformoval. V prípade deformácii treba skontrolovať, či sú jednotlivé dielce dostatočne upevnené k sebe a môžeme použiť tyče, ktoré dočasne prichytíme o konštrukciu gabionu, naplníme kameň a odstránime tyče. Po naplnení gabionu kameňom, špirálami rovnakým spôsobom prichytíme vrchný diel.
Gabiónové kvetináče
Pri gabionových kvetináčoch postupujme obdobne ako pri košoch. Kvetináče sa skladajú z dvoch “ohrádok” bez spodnej a vrchnej časti, medzi ktorými je priestor cca 15 cm. V tomto priestore umiestňujeme háčiky, aby sme zabezpečili stabilitu a zabránili deformácii kvetináča. Následne priestor vyplníme kameňom. Do stredovej časti môžeme vložiť nádobu s hlinou a rastlinami.
Tip: stredovú časť gabioového kvetináča môžeme vyložiť nopovou fóliou a vytvoriť si tak vyvýšený záhon.
Gabiónový stĺp
Gabionový stĺp sa montuje obdobne ako je uvedené vyššie. Jediný rozdiel je, že stredom gabionového stĺpu musí ísť kovový – výstuhový stĺp zabetónovaný min. 50 cm do zeme. Montáž kovového stĺpika nájdete tu.