20200607 103505 1

Montážny návod: Postup pri montáži gabionov

Montážny návod Vám pomôže, ak sa rozhodnete pre realizáciu gabionu sami.

Pod samotný plot odporúčame betónový základ alebo zhutnené štrkové lôžko s geotextíliou kvôli prerastaniu trávy a hmotnosti kameniva. Gabion je samonosný a teda nie je potrebné betónovanie stĺpov s výnimkou gabionových stĺpov, nad 1,5 m je nutné vystužiť železným stĺpom, ktorý zabetónujeme. 

Gabionové koše

Gabionové siete priložíme k sebe tak, aby sa dotýkali kraje sietí do “L”. Gabionovou špirálou, otáčavým pohybom v smere hodinových ručičiek, spojíme siete a vznikne nám roh. Konce špirály necháme dlhšie o 3 – 4 cm a zahneme ich, aby špirála zostala na svojom mieste. Takto spojíme všetky strany gabiónu aj spodný diel obr. č. 1.  gabionový plot, ploty gabiony, gabionovy plot, gabionove ploty, ploty z gabionov, gabionove panely cena, gabiony, gabionový plot cena, gabionovy plot cena, gabiony ploty, gabionové ploty cena, gabionove ploty cena, gabionove ploty cennik, gabionové ploty cenník, gabiony eshop, gabiony cena, gabionové koše, gabiony cenník, gabionove siete, gabiony predaj, gabionové koše cena, gabiony v zahrade, gabionove kvetinace, gabion cena, sypane ploty, sypany plot | PLETIVA.SK

Následne je potrebné upevniť dištančné háčiky obr. č. 2, asi v strede gabionu spojíme prednú stranu s bočnou a zadnú s bočnou po oboch stranách a zadnú stranu s prednou. gabionový plot, ploty gabiony, gabionovy plot, gabionove ploty, ploty z gabionov, gabionove panely cena, gabiony, gabionový plot cena, gabionovy plot cena, gabiony ploty, gabionové ploty cena, gabionove ploty cena, gabionove ploty cennik, gabionové ploty cenník, gabiony eshop, gabiony cena, gabionové koše, gabiony cenník, gabionove siete, gabiony predaj, gabionové koše cena, gabiony v zahrade, gabionove kvetinace, gabion cena, sypane ploty, sypany plot | PLETIVA.SK

Ak máme istotu, že gabion je pevne spojený, môžeme začať plniť kameňom. Pri plnení dávame pozor, aby sa nám gabion nedeformoval. V prípade deformácii treba skontrolovať, či sú jednotlivé dielce dostatočne upevnené k sebe a môžeme použiť tyče, ktoré dočasne prichytíme o konštrukciu gabionu, naplníme kameň a odstránime tyče. Po naplnení gabionu kameňom, špirálami rovnakým spôsobom prichytíme vrchný diel. 

Gabiónové kvetináče 

Pri gabionových kvetináčoch postupujme obdobne ako pri košoch. Kvetináče sa skladajú z dvoch “ohrádok” bez spodnej a vrchnej časti, medzi ktorými je priestor cca 15 cm. V tomto priestore umiestňujeme háčiky, aby sme zabezpečili stabilitu a zabránili deformácii kvetináča. Následne priestor vyplníme kameňom. Do stredovej časti môžeme vložiť nádobu s hlinou a rastlinami.

Tip: stredovú časť gabioového kvetináča môžeme vyložiť nopovou fóliou a vytvoriť si tak vyvýšený záhon. 

Gabiónový stĺp 

Gabionový stĺp sa montuje obdobne ako je uvedené vyššie. Jediný rozdiel je, že stredom gabionového stĺpu musí ísť kovový – výstuhový stĺp zabetónovaný min. 50 cm do zeme. Montáž kovového stĺpika nájdete tu.