Sypaný gabiónový plot Pletiva.sk

Sypaný gabiónový plot

Ešte stále nemáte sypaný gabiónový plot? Jeseň je ideálny čas na jeho realizáciu. V krátkosti si pripomenieme čo je to sypaný gabiónový plot a jeho použitie.

Z čoho sa skladá sypaný gabiónový plot 

Sypaný gabiónový plot je v ponuke kompletných sekcií štandardne v hrúbke 200 mm a dĺžke 2500 mm s výškami 630 mm, 830 mm, 1030 mm, 1230 mm, 1430 mm, 1630 mm, 1830 mm, 2030 mm.

Jedna sekcia sa skladá z 2 ks stĺpikov v tvare “U” s presnými zárezmi na vloženie panelu a dierami na skrutky pri spájaní stĺpikov, 2 ks 2D panelov, potrebným množstvom dištančných háčikov a spojovacích skrutiek k danej výške. 

Stĺpiky sú kompletne zinkované aj na malých hranách, čo zabezpečuje ich dlhšiu životnosť, pretože nepodliehajú korózii (u konkurencie zinkovanie týchto častí veľakrát absentuje), a sú predĺžené o 600 mm na zabetónovanie oproti výške panelu. 

2D panely sú zvárané siete s hrúbkou drôtu zvisle 5 mm a vodorovne 2 x 6 mm s povrchovou úpravou žiarový zinok, ktorá zabezpečuje panelu extra dlhú životnosť

Šírku plotu je možné zväčšiť aj na 400 mm, dĺžku 2D panel skrátiť po 50 mm na potrebnú dĺžku (vždy za zvislým drôtom). Po skrátení 2D panelu je nevyhnutné rez ošetriť šmirgľom a opravným zinkovým sprejom, aby sme predišli korózii. 

Výplň do sypaného gabiónového plota

Štandardne sa používa ako výplň kameň, najčastejšie lomový, ktorý je cenovo najdostupnejší. Kameň primeranej frakcie sa do konštrukcie sype, pri väčších frakciách je nutné ho ukladať ručne. 

Je len na Vás či chcete zasypať celú konštrukciu alebo len časť, prípadne vytvoriť jednoduchý vzor. Kameň nie je jedinou možnosťou výplne, vieme využiť akýkoľvek materiál vhodný na vyplnenie napr. drevo, prípadne kombinovať viac materiálov. Všetko je len na Vašej fantázii. 

Tiež je možné vytvoriť tzv. okná bez výplne, aby bolo napríklad vidieť Vašu krásnu záhradu, prípadne vytvorenie priestoru pre kvetináče. Sypaný plot patrí medzi najtrvácnejšie ploty a jeho životnosť je minimálne 30 rokov. 

Aká je montáž? 

Nenáročná a rýchla. Sypaný gabiónový plot je skladačka kde je potrebné presne zabetónovať stĺpiky, osadiť panely, háčiky a postupne zasypať kameňom. Podrobný návod na montáž nájdete v našom blogu, tiež pre Vás pripravujeme video. 

Možnosť zakomponovania elektromeru, schránky, domáceho vrátnika priamo do oplotenia.

K neoceniteľným vlastnostiam sypaného gabiónového plotu patria recyklovateľnosť použitých materiálov (kov, kameň, drevo), jeho prírodný vzhľad mu dáva ekologický charakter, zároveň je to výborná proti hluková zábrana, vhodná k domom pri hlavných cestách, čo prispieva k zvýšeniu  súkromia a komfortu bývania a v neposlednom rade bezúdržbovosť.