Gabiónové ploty, Kamene, Montáže, Rady a triky, Sypané ploty

Gabióny – ploty, koše, kvetináče, stĺpy

Gabióny - ploty, koše, kvetináče, stĺpy - pletiva.sk

Spôsobov ako mať funkčný, praktický a zároveň moderný a estetický plot je viacero. Jednou z možností je aj gabiónový plot.

Čo je vlastne gabion?

Názov gabione pochádza z taliančiny a znamená klietka, ktorá sa dá vyplniť rôznym materiálom – skalami, kameňom, drevom, tehlami. Kamene, skaly sú v stavebníctve používané tisícky rokov pre ich variabilnosť, stabilitu, pevnosť, rôznorodosť využitia.

Skaly a kamene sú najtypickejšou náplňou pre svoju trvanlivosť, dlhú životnosť a stabilitu.

Konštrukcia je zváraná z pevného pozinkovaného drôtu, ktorý sa pri naplnení materiálom neohne. 

Využiteľnosť gabiónov 

Gabiony rozdeľujeme na niekoľko kategórii : 

  • gabionové sypané ploty

  • gabionové koše

  • gabionové kvetináče

  • gabionové stĺpy   

Čo je súčasťou konštrukcie gabionu

Jedna konštrukcia gabionovej klietky sa skladá z 6ks dielcov štandardne s okami 100mm x 100mm alebo 50mm x 100mm, špirály na viazanie jednotlivých dielov k sebe, potrebný počet háčikov ktoré zabraňujú rozťahovaniu a deformácii konštrukcie po nasypaní kameňa. 

Využitie gabionového koša

Gabionový kôš je v základnej šírke 500mm. Táto šírka musí byť dodržaná nakoľko sa jedná o samonosnú klietku a pri menšej šírke by nebola zaručená stabilita. 

Gabionové koše sú najčastejšie využívané ako podpora svahu napr. pri stavbe diaľnic, tunelov, ako zábrana zosuvu pôdy, ako oporný, prírodne pôsobiaci múr v svahovitých záhradách, na parkoviskách ako zábrana, samostatne stojaci architektonický diel na ozdobu záhrad, dvorov, domov, parkovísk, reštaurácií alebo firemných areálov.  

Gabionový kôš je možné ukladať na seba (stohovať) do desiatok metrov. Je možné vytvárať aj schody. 

Gabiónové kvetináče sa skladajú z dvoch klietok bez vrchného a spodného dielca. Jedna klietka (vnútorná) je menšia v priemere o 15cm oproti vonkajšej klietke. Klietky sú medzi sebou vymedzené háčikmi, ktoré zabraňujú deformácii konštrukcie. 

Do stredovej časti možno vložiť kvetináč, alebo vystlaním nopovou fóliou a násypom hliny získate aktuálne veľmi populárne vyvýšené záhony. Priestor medzi konštrukciami sa vyplní kameňom.

Gabionový stĺp možno použiť ako dekoračný prvok do plota napríklad na ozvláštnenie k bráne. V princípe je to rovnaká konštrukcia ako pri gabionových košoch s rozdielom vo výške, a tu je navyše nevyhnutné zvnútra vystužiť gabionový stĺp aj zabetónovaním železným stĺpikom. Gabiónový stĺp sa teší obľube ako ozdobné riešenie na záhradnú, vodnú točku.  

Výplň gabiónov

Najčastejšou výplňou gabionov sú lomové kamene. Je len na Vás, aký typ kameňa si zvolíte, ktorý sa najlepšie hodí k celkovému dizajnu Vášho domu.

Odporúčaná frakcia kameňa je podľa veľkosti oka. Pri väčšej frakcii sa musia kamene ukladať ručne.

Pri menšej frakcii by bolo nutné použiť 6-hranné pletivo, aby kamene nevypadávali z konštrukcie. Lomové kamene sú dostupné v rôznych farbách podľa typu kameňa. Nakoľko ide o prírodný, ťažený materiál nie je možné aby sa dosiahla vždy rovnaká farebnosť. 

Pri vyplnení drobným štrkom je možné sadiť skalničky priamo medzi kamene. Keďže sú nenáročné na pestovanie je to pre ne ideálne prostredie a dodajú Vášmu plotu originálnosť.  

Vlastnosti gabionu

Okrem estetického hľadiska plnia gabiony aj funkciu bezpečnostnú, čiastočne bráni prenikaniu hluku a prašnosti z ulice. Keďže je vyplnený kameňom v horúcich letných dňoch vytvára pasívne chladenie, umožňujú prúdenie vzduchu a poskytujú ventiláciu.

Ak sa rozhodnete pre gabiony získate moderný no zároveň z časti prírodný, vďaka výplni originálny a štýlový plot,ktorý nebude len účelný ale aj oku lahodiaci architektonický prvok Vášho domu.

Fantázii sa medze nekladú a preto je každý plot / kvetináč, kôš originálom.

Do konštrukcie je možné osadiť poštovú schránku, elektromer, plynomer, čím dosiahnete eleganciu celého plota.

Využite iba teraz zľavový kupón

Pri nákupe gabionov nad 250 € získate iba teraz ceľkovú zľavu 5% na celý nákup. Kupón je platný do nedele 05.07.2020.

 gabion2020 

gabion-kvetinac-stvorec
Zatvoriť

Gabionový kvetináč 700 x 700 x 400 mm

63.40
Gabiónový kvetináč spája krásu kameňa a rastlín. Doprajte svojej záhrade, alebo pred záhradke dekoráciu na úplne inej úrovni.Kvetináč sa predáva v celku čo urýchľuje jeho inštaláciu.Stačí ho vyplniť dekoračným kameňom. 
gabionove-stlpy-real-2
Zatvoriť

Gabiónový stĺp 400 x 200 x 800 mm

37.50
Gabionóvý stĺp slúži ako stĺp k oploteniu s plotovými panelmi 2D, alebo ako dekoračný prvok v interiéry alebo exteriéry.Najčastejšou výplňou býva kameň.Gabiónový stĺp sa hodí ako dekoračný prvok, do pred-záhradiek a záhrad. Tiež ho možno použiť ako dominantu k bráne.Postaviť takýto stĺp zvládne každý! Samozrejmosťou je dlhá životnosť vďaka povrchovej úprave.
ikona-facebook

Všetky naše realizácie nájdete na našej Facebook Stránke

gabion-kvetinac
Zatvoriť

Gabiónový kvetináč 1300 x 500 x 600 mm

129.60
Gabiónový kvetináč spája krásu kameňa a rastlín. Doprajte svojej záhrade, alebo pred záhradke dekoráciu na úplne inej úrovni.Kvetináč sa predáva v celku čo urýchľuje jeho inštaláciu.Stačí ho vyplniť dekoračným kameňom. 
gabionove-stlpy-real-2
Zatvoriť

Gabionový stĺp 400 x 200 x 1000 mm

46.10
Gabiónový stĺp slúži ako dominanta k oploteniu s panelmi 2D alebo 3D, prípadne ako dekoračný prvok v interiéry alebo exteriéry. Je vyplnený kameňom. Gabiónový stĺp sa hodí ako dekoračný prvok, do pred-záhradiek a záhrad. Tiež ho možno použiť ako dominantu k bráne. Konštrukcia je vyrobená zo žiarovo pozinkovaných zváraných sít z drôtov priemeru 4 a 7 mm, s okom 30 x 200 mm. Do vnútra konštrukcie jednoducho vysypete kameň. Postaviť takýto stĺp zvládne každý! Samozrejmosťou je dlhá životnosť vďaka povrchovej úprave.
ikona-facebook

Všetky naše realizácie nájdete na našej Facebook Stránke