Rady a triky

Info pre rozumných

Info pre rozumných | Pletiva

Tieto fotky sú určené pre tých ľudí, ktorí pri kúpe pozerajú predovšetkým na cenu produktov a nie na ich kvalitu.

 

Aj títo ľudia si kúpili lacné pletivo u iných predajcov a teraz majú takéto ploty. S takýmto pletivom sa zle manipuluje, oká sa napínaním deformujú, nakoľko sú veľké a z tenkých drôtov, a po pár týždňoch  ploty vyzerajú ako na fotkách. Títo kupujúci nielenže neušetrili na financiách, no ešte sa musia dva krát trápiť s montážou.

 

Životnosť a pevnosť pletív je daná priemerom drôtu a veľkosťou oka, preto dbajte na výber pletiva vyrobeného z čo najsilnejších drôtov a s okami 50×50 mm.

 

U pletív s menším priemerom drôtov a s väčšími veľkosťami ôk sa ich nižšia výrobná cena značne odráža na ich životnosti, pevnosti a kvalite.

 

Legálny trik predajcov a výrobcov tak spočíva v uvádzaní maximálneho ,,papierovo” navýšeného priemeru drôtu na „možnú” hornú toleranciu podľa normy. Napríklad deklarovaný priemer „1,65 mm“ môže mať podľa bežnej normy v skutočnosti aj o 0,1 mm menej. Pritom každých 0,1 mm priemeru drôtu znižuje váhu, pevnosť a úžitkovú hodnotu výrobku o cca 10%. Náš vnútropodnikový predpis sprísňuje toleranciu na max. odchýlku priemeru +/- 0,03 mm. Rozdiel váhy pletiva napr. z drôtu 2,4 mm a 2,7 mm je 31% – o to je ľahší a o to menej pevnejší.