PLETIVÁ, PLOTOVÉ PANELY

Podhrabová doska – a jej výhody

Súčasťou každého plota by mala byť bariéra pod plotom či už ako betónový múrik alebo v ... Pokračovať v čítaní >

podhrabove dosky real

Súčasťou každého plota by mala byť bariéra pod plotom či už ako betónový múrik alebo v podobe podhrabovej dosky, prípadne DT tvárnice. Neviete sa rozhodnúť? Tak Vám ponúkame pár informácii pre uľahčenie rozhodovania. 

Nie je dôležité o aký typ plota sa jedná, naše odporúčanie je vždy betónovať stĺpiky plota ak je to možné. O tom ako bude Váš plot vyzerať a aké všetky funkcie musí spĺňať, trúfame si povedať na niekoľko desiaok rokov, si treba zvážiť už pri plánovaní plotu.

Čo treba zvážiť pri plánovaní plotu 

  • typ plota (pletivo, uzlové, obora, plotové panely 2D a 3D)
  • celkovú dĺžku plota 
  • prístupnosť pozemku pre ťažké mechanizmy 
  • časovú náročnosť variantu plota
  • finančnú náročnosť variantu plota
  • spôsob realizácie a) svojpomocne  b) firma  

Betónový múrik

Stavba plota s betónovým múrikom je náročnejšia po všetkých stránkach. Múrik sa stavia zároveň s betónovaním stĺpikov. V takom prípade sa nevŕtajú diery na stĺpiky ale odkopáva sa tzv. jarok do nezamŕzajúcej hĺbky min. 80 cm a šírky (požadovaná šírka múrika + šírka šalovacej dosky, v dĺžke potrebnej pod plot. 

Následne je potrebné vyhotoviť šalung, a môže prísť betónovanie. Betónovať sa môže pomocou miešačky a vlastné zarábanie betónu alebo pri väčšom množstve je vhodné zvážiť objednanie už hotového betónu s domiešavačom. Netreba zabúdať na železné výstuhy a osadenie stĺpikov, vzpier. Betónový múrik musí schnúť a niekoľko dní. Po dôkladnom vytvrdnutí betónu môžeme pristúpiť k realizácii plotu. 

Múrik z DT tvárnic

Stavba tohto múrika je o niečo menej náročná oproti betónovému múriku – odpadá potreba kopania, ale je tiež časovo a finančne náročná. Tvárnice je potrebné uložiť tak aby ste vedeli osadiť stĺpiky v 2,5m rozostupoch (2,5m je základná dĺžka plota, všetko je prispôsobené k tejto dĺžke). 

Tvárnice je potrebné vystužiť železom a následne zaliať betónom. Opäť je potrebné zvážiť množstvo a teda výhodnosť domiešavača s hotovým betónom alebo výroba vlastného betónu. Po riadnom vytvrdnutí betónu sa môže začať s montážou plotu.

Podhrabová doska

Stavba plota s podhrabovými doskami je najrýchlejšia, najčistejšia, najmenej finančne a časovo náročný spôsob. 

Podhrabová doska je dlhá 2,5 m preto je nevyhnutné dodržať rozostup stĺpikov. Pri tomto spôsobe montáže nie je nutná ďalšia príprava, kopanie šalun ani železné výstuže betónu. Podhrabové dosky vážia 72kg / ks, je to hotový betónový výrobok, ktorý obsahuje železnú výstuž, je tvarovaný pre väčšiu stabilitu. 

Po klasickom betónovaní stĺpikov si v potrebnej výške pomocou AKU  skrutkovača a samoreznených skrutiek prichytíte držiak podhrabovej dosky a dosku jednoducho zasuniete do držiaka. A hneď môžete namontovať plot. Podhrabova doska môže byť umiestnená aj v dvoch radoch nad seba. Dosku môžete nechať nad terénu celú, alebo len čiastočne, prípadne ju skryť do zeme celú. 

Montážou podhrabových dosiek sa vyhnete zdĺhavému mokrému procesu betónovania, schnutiu betonu čím sa stavba plotu skráti o niekoľko dní a vy ušetríte nie len čas, ale i peniaze.

Vďaka podhrabovej doske sa nemusíte báť, že by Váš domáci miláčik alebo susedov pes podhrabal alebo zničil plot. Pri kosení trávnika sa nemusíte báť poškodenia plotu a môžete kosiť tesne pri plote.  

Vybrať oplotenie na plot  a spôsob montáže môže byť niekedy náročnejšie, preto odporúčame sa dôkladne oboznámiť so všetkými možnosťami a poradu s odborníkom

V prípade ak si netrúfate na montáž s nami zverte sa do rúk profesionálom.

Mohlo by vás zaujímať